Edukacja finansowa
Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy
Amica S.A. i CEMEX Polska laureatami trzeciej edycji Nagrody Emerging Market Champions

29 września 2016 r. podczas panelu "Rynki wschodzące: slalom między zagrożeniami. Brexit, pułapka średniego wzrostu, wyzwania demograficzne" organizowanego w ramach Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie Emerging Market Champions

Sławomir S. Sikora, Prezes Zarządu Citi Handlowy, otwierający galę

Tytuł "Emerging Market Champion" w kategorii "Polskie inwestycje zagraniczne" otrzymała Amica S.A. za konsekwentnie realizowany plan ekspansji zagranicznej. W ramach przyjętej w 2014 roku 10-letniej strategii rozwoju firma systematycznie dokonuje akwizycji zagranicznych firm, mocno zakorzenionych i rozpoznawalnych na rynkach lokalnych.

Rozwój działalności zagranicznej ukierunkowany jest głównie na wymagające rynki Europy Zachodniej. W latach 2015-2018 roku firma zakłada przeznaczenie 160 mln EUR na inwestycje, w tym 62 mln na akwizycje zagraniczne.

Zwycięzcą w kategorii "Zagraniczne inwestycje w Polsce" została firma CEMEX Polska sp. z o.o. nagrodzona za stały rozwój działalności w Polsce, liczne inwestycje i tworzenie nowych miejsc pracy. Na szczególną uwagę zasługuje wyjątkowa inwestycja ekologiczna w Cementowni Chełm (2013 rok), która jest punktem odniesienia dla branży na całym świecie. CEMEX Polska sp. z o.o. od lat znajduje się również w czołówce najbardziej odpowiedzialnych społecznie firm produkcyjnych.

Laureatem Nagrody Emerging Market Champions Citi Handlowy w kategorii "Polskie inwestycje zagraniczne" została Amica S.A. za konsekwentnie realizowany plan ekspansji zagranicznej. W ramach przyjętej w 2014 roku 10-letniej strategii rozwoju firma systematycznie dokonuje akwizycji zagranicznych firm, mocno zakorzenionych i rozpoznawalnych na rynkach lokalnych. Rozwój działalności zagranicznej ukierunkowany jest głównie na wymagające rynki Europy Zachodniej. W latach 2015-2018 roku firma zakłada przeznaczenie 160 mln EUR na inwestycje, w tym 62 mln na akwizycje zagraniczne.

Od lewej: Andrzej Olechowski, były minister finansów i spraw zagranicznych RP przewodniczący Rady Nadzorczej Citi Handlowy, Tomasz Pietrzyk, pełnomocnik Zarządu Amica S.A., Sławomir S. Sikora, Prezes Zarządu Citi Handlowy.

Od lewej: Andrzej Olechowski, były minister finansów i spraw zagranicznych RP przewodniczący Rady Nadzorczej Citi Handlowy, Włodzimier Chołuj Członek Zarządu CEMEX Polska ds. Prawnych i Ochrony Środowiska, Sławomir S. Sikora, Prezes Zarządu Citi Handlowy

Na podstawie nominacji nadesłanych przez Radę Ekspertów wyboru laureatów dokonała Kapituła Konkursu obradująca pod przewodnictwem Andrzeja Olechowskiego, byłego ministra finansów i spraw zagranicznych RP oraz przewodniczącego Rady Nadzorczej Citi Handlowy w składzie: Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, Michał Broniatowski, redaktor naczelny Forbes, Solange Olszewska, współwłaściciel i doradca Zarządu Solaris Bus & Coach S.A., Janusz Steinhoff, przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej, Beata Stelmach, prezes GE w Polsce i krajach nadbałtyckich

Wręczenie nagród odbyło się podczas panelu "Rynki wschodzące: slalom między zagrożeniami. Brexit, pułapka średniego wzrostu, wyzwania demograficzne", w którym udział wzięli:

  • Marek Belka, b. premier RP, Polska
  • Jerzy Hausner, profesor, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Polska
  • Grzegorz Kołodko, dyrektor, Centrum Badawcze Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER, Akademia Leona Koźmińskiego, Polska
  • Ebrahim Rahbari, dyrektor zespołu ds. Gospodarki Światowej, Citi, USA

Debatę moderował były minister finansów i spraw zagranicznych RP Andrzej Olechowski, przewodniczący Rady Nadzorczej Citi Handlowy.

Ideą Konkursu Emerging Market Champions jest promowanie pozytywnych praktyk działań gospodarczych w wymiarze międzynarodowym, a także budowanie wizerunku przedsiębiorczości w świadomości społecznej oraz przełamywanie stereotypów.

Zgłoszenia konkursowe są dokonywane przez Radę Ekspertów zrzeszającą kilkaset osób z różnych środowisk, istotnych dla życia publicznego i gospodarczego w Polsce, m.in.: byłych i obecnych ministrów, prezydentów miast, rektorów uczelni wyższych, ambasadorów państw z emerging markets w Polsce, przedstawicieli izb gospodarczych i mediów. Na podstawie nadesłanych nominacji zwycięzców wyłania Kapituła Konkursu. W drugiej edycji do konkursu nominowanych zostało ponad 80 firm.

Co roku w ramach konkursu prowadzone są badania diagnozujące w jaki sposób polskie firmy działają za granicą. Trzecia edycja badania dotyczyła tego, w jaki sposób sprzedają poza granicami naszego kraju. Badanie dostępne TU