Edukacja finansowa
Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy
Konkurs o "Nagrodę Banku Handlowego w Warszawie S.A. za szczególne osiągnięcia w zakresie myśli teoretycznej w sferze ekonomii i finansów"
Szesnasta edycja

W poniedziałek, 18 października, odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Banku Handlowego - jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie ekonomii i finansów.

Zwycięzcami XVI edycji konkursu zostali prof. dr hab. Eugeniusz Najlepszy i dr Konrad Sobański z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, nagrodzeni za pracę "Niestabilność równowagi zewnętrznej krajów rozwijających się".

Witając laureatów i zgromadzonych gości, gospodarz uroczystości Sławomir S. Sikora - Prezes Zarządu Citi Handlowy, powiedział m.in.: "Od samego początku ideą, która przyświeca Nagrodzie jest promowanie najcenniejszych, najbardziej wartościowych publikacji w dziedzinie teorii ekonomii i finansów. Nasz bank oraz Fundacja Kronenberga od wielu lat prowadzą działania, których celem jest zwiększanie świadomości i wiedzy finansowej Polaków".

Jury konkursu, obradujące pod przewodnictwem prof. Urszuli Grzelońskiej, podkreśliło w uzasadnieniu werdyktu, że nagrodzona praca to bardzo ważny głos w dyskusji nad temat obecnej sytuacji gospodarczej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a badania laureatów mają znaczenie dla przewidywania i zapobiegania kryzysom finansowym wynikającym z wysokich deficytów obrotów bieżących.

Laureatom nagrodę wręczyli Urszula Grzelońska oraz Sławomir S. Sikora

Częścią uroczystości była konferencja ekonomiczna "Profilaktyka czy leczenie? O niestabilności równowagi zewnętrznej krajów Europy Środkowo-Wschodniej", która nawiązywała zarówno do problematyki nagrodzonej pracy, jak i bieżących problemów gospodarczych. Konferencję poprowadził Piotr Kalisz - Główny ekonomista Citi Handlowy, a udział wzięli: Dr Andrzej Rzońca - członek Rady Polityki Pieniężnej i zarazem laureat XII edycji Nagrody Banku Handlowego, prof. Eugeniusz Najlepszy - laureat, Mihali Andras Kovacs - zastępca Dyrektora Departamentu Strategii Pieniężnej i Analiz Ekonomicznych Banku Centralnego Węgier i Robert Sierhej - główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego na obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Paneliści skupili się na próbie odpowiedzi na pytanie, czy wysoki deficyt w rachunku bieżącym oraz zwiększanie zadłużenia zewnętrznego będą nadal wspierały wzrost gospodarczy krajów regionu, czy raczej mogą stać się poważnym problemem w utrzymaniu zaufania międzynarodowego kapitału.

     

W konferencji ekonomicznej udział wzięli - dr Andrzej Rzońca - członek RPP, prof. Eugeniusz Najlepszy - laureat XVI edycji Nagrody Banku Handlowego, Mihali Andras Kavacs - zastępca Dyrektora Departamentu Strategii Pieniężnej i Analiz Ekonomicznych Banku Centralnego Węgier, Robert Sierhej - Główny ekonomista MFW na obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Panel prowadził Piotr Kalisz - Główny ekonomista Citi Handlowy

Nagroda ekonomiczna Banku Handlowego przyznawana jest od 1994 roku. Jej celem jest promowanie najbardziej wartościowych publikacji w dziedzinie ekonomii i finansów.