Edukacja finansowa
Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy
Blix Power Poland sp. z o.o. z tytułem "Mikroprzedsiębiorca Roku 2015"!

23 czerwca 2015 Sala Notowań warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych znalazła się w centrum uwagi polskich mikroprzedsiębiorców. Podczas uroczystej gali ogłoszono zwycięzców XI edycji konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku. Kapituła Konkursu prestiżowy tytuł "Mikroprzedsiębiorca Roku 2015" oraz nagrodę 40 000 zł przyznała firmie Blix Power Poland sp. z o.o. z Krakowa specjalizującej się w produkcji reduktora zużycia energii elektrycznej. To unikatowe urządzenie pozwala zaoszczędzić od 10 do nawet 40% w stosunku do wyjściowych parametrów zużycia energii. Z rozwiązań proponowanych przez Blix Power Poland korzystają już firmy i instytucje obecne w Polsce, Rosji, Kazachstanie, Egipcie czy Hiszpanii.

Ryszard Sołtanowicz, Blix Power Poland sp. z o.o., Mikroprzedsiębiorca Roku

Sławomir S. Sikora, Prezes Zarządu Citi Handlowy, Ryszard Sołtanowicz, Blix Power Poland sp. z o.o. i Cyprian Marcisz, SANT-TECH sp. z o.o. Mikroprzedsiębiorca

Kapituła Konkursu nagrodziła również firmy w czterech kategoriach: MŁODY BIZNES, START, PROGRES i SENIOR. Każde mikroprzedsiębiorstwo otrzymało 10 000 zł. Nagrody w poszczególnych kategoriach otrzymali:

kategoria MŁODY BIZNES - FlyTech Solutions sp. z o.o.
FlyTech Solutions sp. z o.o.  zajmuje się produkcją innowacyjnych latających systemów bezzałogowych. Produkowane przez nią drony cieszą się dużą popularnością zarówno wśród polskich, jak i zagranicznych firm m.in. z krajów Europy Zachodniej, USA czy Kanady. FlyTech Solutions oferuje pełen wachlarz usług związanych z systemami bezzałogowymi - od projektowania i wytwarzania kompletnych, dedykowanych systemów, aż po przeprowadzanie szkoleń i świadczenie usług z wykorzystaniem dronów.

kategoria START - Phenicoptere sp. z o.o.
Phenicoptere sp. z o.o. to startup, który stworzył i wprowadził na rynek  produkt Glov - zmywający makijaż wyłącznie za pomocą wody. Glov jest dostępny dla konsumentek na całym świecie m.in. w Rosji, Indonezji, Katarze, Korei Południowej czy na Tajwanie. Można go znaleźć w takich perfumeriach jak Sephora czy Marionnaud.

kategoria PROGRES - Zieta Prozessdesign sp. z o.o.
Zieta Prozessdesign sp. z o.o. to firma rodzinna specjalizująca się w projektowaniu i produkcji elementów wystroju wnętrz, takich jak meble oraz dekoracje. Do ich wytworzenia wykorzystywana jest technologia, którą określa się mianem "stabilizacji cienkich blach". Jest to o tyle innowacyjne rozwiązanie, że mimo iż przedmioty są lekkie i mają ciekawe kształty, to zachowują bardzo dużą wytrzymałość. Produkty oferowane przez firmę są doceniane na całym świecie zarówno przez środowisko designu jak i konsumentów.

kategoria SENIOR - Zakład Handlowo-Usługowy "HASAN" Antoni Hasenbeck
Zakład Handlowo-Usługowy "HASAN" Antoni Hasenbeck, producent systemów chłodzenia i oświetlenia maszyn produkcyjnych, a także dystrybutor akcesoriów do obrabiarek i lamp LED. Firma jest obecna na polskim rynku od 1991 roku. W 2000 roku wprowadziła na rynek własny produkt - układ chłodzenia w obrabiarkach UCHR. Firma prowadzi również szeroko zakrojoną działalność na rzecz społeczności lokalnej. Antoni Hasenbeck jest inicjatorem Ruchu Rozwoju Regionu, wspiera także nyskie Hospicjum Auxilium.

Nagrodzeni w poszczególnych kategoriach: MŁODY BIZNES, START, PROGRES i SENIOR. Na zdjęciach (od lewej) Maciej Dubiel, Michał Wojas, Mirosław Musiał, FlyTech Solutions sp. z o.o.; Monika Żochowska i Ewa Dudzic Phenicoptere sp. z o.o.; Oskar Zięta, Zieta Prozessedesign sp. z o.o.; Antoni Hasenbeck, ZHU "HASAN".

Do XI edycji konkursu zgłosiła się rekordowa liczba mikroprzedsiębiorstw - 528. Wybór nie był łatwy, dlatego Kapituła Konkursu przyznała również wyróżnienia dodatkowe, które otrzymały firmy:

- SiDLY sp. z o. o. za innowacyjny pomysł z potencjałem do osiągnięcia sukcesu w skali międzynarodowej - Multisensoryczny Aparat do Telematyki Medycznej, który ma na celu dostarczenie informacji od użytkownika do lekarza. Urządzenie ma formę opaski na rękę, jego debiut rynkowy jest planowany na trzeci kwartał 2015 r. 

- Orte Polska sp. z o.o. za stworzenie unikatowej w skali europejskiej nagrzewnicy Orte Power 24-250 kW - pieca nadmuchowego na pellet, które wykorzystywane może być zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i jako element systemu wentylacyjnego i klimatyzacyjnego.

- Rotero za działalność propagującą odnawialne źródła energii (OZE) - projektowanie oraz wdrażanie systemów fotowoltaicznych oraz pomp ciepła o szerokim spektrum zastosowania. Oferowane rozwiązani są przyjazne dla środowiska i przynoszą wymierne korzyści klientom.

Dyplom wręczył Krzysztof Kaczmar, Prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy. W imieniu dyrektora parku prof. UAM dra hab. Jacka Gulińskiego odebrał go Wojciech Przygocki.

Wiele mikroprzedsiębiorstw nie utrzymałoby się na rynku, gdyby nie instytucje je wspierające - urzędy miasta, pracy, fundacje, parki technologiczne etc. Co roku prawie 2000 instytucji angażuje się w konkurs Mikroprzedsiębiorca Roku - promując jego ideę oraz nominując firmy do konkursu. Dlatego w tym roku oprócz nagród dla mikroprzedsiębiorców Zarząd Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy przyznał nagrodę dla instytucji wspierającej przedsiębiorczość, którą otrzymał Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji Uniwersytetu A. Mickiewicza.

Uroczystość otworzył Sławomir S. Sikora, prezes Zarządu Citi Handlowy.

Uroczystość poprowadził Cezary Szymanek, Redaktor Naczelny "Bloomberg Businessweek Polska".

W gali wręczenia nagród wziął udział Zbigniew Kamieński, Wicedyrektor Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki, który odczytał list od Wicepremiera i Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego.

W zastępstwie Hanny Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy, w gali wziął udział Michał Olszewski, Wiceprezydent Warszawy.

Wręczenie nagród poprzedziła prezentacja badań "Instytucjonalne wsparcie mikrofirm" zrealizowanych na zlecenie Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy przez Millward Brown. Jego wyniki przedstawił Grzegorz Kosiński, Dyrektor ds. Badań Marketingowych Departamentu Strategii, Citi Handlowy.

Prezentacja badań była punktem wyjścia do dyskusji na temat wsparcia, jakie uzyskują mikroprzedsiębiorcy ze strony polskich instytucji. W debacie uczestniczyli: (od lewej) Cyprian Marcisz, Mikroprzedsiębiorca Roku 2014, dr Jacek Adamski, szef Lewiatan Business Angels, Dariusz Żuk, Prezes Polski Przedsiębiorczej oraz Zbigniew Kamieński, Wicedyrektor Dep. Innowacji i Przemysłu, Ministerstwo Gospodarki.

Wszyscy nagrodzeni w XI edycji konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku wraz ze Sławomirem S. Sikorą, Prezesem Zarządu Citi Handlowy.